fb Wirtualny spacer
2005-11-02

Koncepcja na turystykę

Gmina Śmigiel 1 lipca br zawarła umowę z wrocławską firmą European Infrastructure Group na wykonanie opracowania koncepcji zagospodarowania turystycznego gminy. W ramach konsultacji społecznych przy opracowywaniu tego dokumentu, 20 października na spotkaniu w Centrum Kultury, zainteresowani mogli zapoznać się i zgłosić swoje uwagi do przedstawionego wstępnego projektu.

Według założeń, centrum turystycznym ma pozostać Śmigiel, stolica gminy, a główna atrakcją dwa skanseny: młynarstwa - przy wiatrakach i unietyckiej osady w Bruszczewie sprzed 4 tysięcy lat. Ważne miejsce przypadłoby muzeum wyznań religijnych, propagującym Śmigiel jako miasto o tradycjach wywodzących się z różnych kultur. Autorzy zaproponowali ponadto powstanie muzeum historii codziennej, tworzonego w oparciu o obiekty gazowni, rozlewni wód i kolejki wąskotorowej. Proponują nadto reaktywowanie dawnych linii wąskotorówki, połączenie jej ze skansenem w Soplicowie oraz Rakoniewicami i Muzeum Kolejnictwa w Wolsztynie. Według projektu, funkcje centrum rekreacyjnego miałby pełnić Wonieść, gdzie na obszarze przyległym do jeziora (Jezierzyce – Wonieść – Gniewowo) m.in. powstałoby pole golfowe. Jezierzyce natomiast, zdaniem autorów koncepcji, zostałyby ośrodkiem o charakterze kolonijno-sportowym. Koncepcja obejmuje ponadto rozwój agroturystyki oraz bazy noclegowej i gastronomicznej.

Każdy z przybyłych na spotkanie otrzymał kopię oryginalnego projektu z formularzem na wpisanie własnych uwag i sugestii. Po prezentacji i ożywionych rozmowach kuluarowych swoje spostrzeżenia m.in. przedstawili: Tadeusz Krzyżanowski z Przysieki Polskiej, prezes kościańskiego oddziału PTTK, ks. dziekan Marian Szymański, proboszcz parafii p.w. św. Stanisława Kostki, Sławomir Grzelczyk, sołtys Spławia, Wiesława Poleszak-Kraczewska wiceprezes Śmigielskiego Towarzystwa Kulturalnego, Kazimiera Prasoł właścicielka gospodarstwa agroturystycznego z Nietążkowa, Maria Pierożyńska specjalista planowania przestrzennego.

- Myślę, że niezwykle zasadne jest umożliwienie mieszkańcom uczestniczenia, w opracowywaniu tak ważnego i strategicznego dokumentu jakim jest koncepcja zagospodarowania turystycznego gminy. Zaplanowane w nim rozwiązania, dzięki sugestiom mieszkańców, mogą stać się bardziej realistyczne. Trzeba podkreślić, że dokument ten jest przepustką do podjęcia starań fundusze europejskie, w których pozyskiwaniu specjalizuje się EIG – skomentował burmistrz Cieśla.

Jak zapewnia firma EIG wszystkie zgłoszone uwagi zostaną uwzględnione, a ich autorzy wymienieni w przyjętej nowej wersji dokumentu.

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych