fb Wirtualny spacer
2005-10-07

Garkuchnie wznowiły działalność

Od września w gminie ponownie ruszyła akcja garkuchni, które po wakacjach zainaugurowały trzeci już sezon przygotowywania posiłków dla ubogich i potrzebujących. Ciepłe zupy wydawane są w dni nauki szkolnej w śmigielskim Domu Działkowca i stołówce szkolnej w Starym Bojanowie. W sumie korzysta z nich ponad stu mieszkańców z obu miejscowości.

Wielu z nich chwali głośno chwali jakość podawanych dań. Menu jest urozmaicone: żurek, flaczki, barszcz ukraiński, grochówka… – Zupy są rzeczywiście bardzo smaczne i jestem z nich zadowolony – mówi Marek Dudziak ze Śmigla, który tak jak i inne samotne osoby, przy okazji korzystania z garkuchni kontaktuje się i spotyka ze znajomymi. Zupy faktycznie są dobre i pożywne, chociaż wcale nie kosztują dużo. Początkowo koszt tzw. wsadu do garnka nie przekraczał złotówki za jeden posiłek. - To był doskonały pomysł burmistrza Józefa Cieśli, który należy do osób szczególnie uwrażliwionych na ludzką biedę i nieszczęścia – ocenia Barbara Kuderska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej - U nas idea pomocy żywnościowej sprawdziła się znakomicie, chociaż nie wszystko co z znajduje zastosowanie w gminie Śmigiel udaje się w innych gminach. W innych gminach garkuchnie poupadały, u nas stale cieszą się powodzeniem.

Udział w dobrym smaku i składzie posiłków niewątpliwie mają panie, które je przyrządzają, ale nie do przecenienia jest zrozumienie i pomoc świadczona przez śmigielskie firmy przetwórcze i handlowe. Należy do nich np. piekarnia Beaty i Piotra Kaczmarków, ale także i inny śmigielski zakład, który produkty dla potrzebujących przekazuje anonimowo, nie życząc sobie podawania nazwy firmy… Dobrą atmosferę tworzą też Anna Skorupińska i Krystyna Nadolna, pracownice OPS, wydające posiłki w Domu Działkowca.

Dotacja śmigielskiej gminy do ciepłego posiłku wynosi 55 tysięcy zł rocznie. Gminne środki warunkują uzyskanie dodatkowych funduszy z rządowego programu pn. „Posiłek dla potrzebujących”. Im więcej da budżet, tym większa może być dotacja dzielona przez wojewodę. W tym roku, z programu „Posiłek dla potrzebujących” na dożywianie w gminie Śmigiel (z uwzględnieniem dożywiania uczniów w placówkach szkolnych) wpłynęło około 75 tysięcy zł. Dzięki temu finansowemu zastrzykowi, serwowane przez jadłodajnie posiłki są wzbogacane o dodatkowy przydział produktów dla podopiecznych, takich jak kiełbasa słoikowa, pasztetowa, czy żółty ser.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych