fb Wirtualny spacer
2004-07-14

Na francuski wzór: wystawa i wieczór

W międzynarodowym plenerze malarskim w Śmiglu wzięło udział siedmioro zagranicznych artystów. Pięcioro Francuzów z Neufchateau i para Rosjan z Sankt Petersburga, która ze śmigielskimi plastykami zetknęła się dzięki Antoniemu Szulcowi w znanej z artystycznych aspiracji Czajkówce, agroturystycznym gospodarstwie w Trzebidzy. Towarzyszyło im troje miejscowych artystów: poza Tolkiem Szulcem - Justyna Ziegler ze Śmigla oraz Dominik Samol ze Starego Bojanowa. Z francuską ekipą przybyła Bronisława Kus, honorowa obywatelka Śmigla, bardzo zasłużona dla śmigielsko–francuskiej współpracy i przyjaźni.

 

fot. Peter de Corte

Była to drugi międzynarodowy plener w Śmiglu. Poprzednio, tego rodzaju impreza, odbyła się 2 lata temu W czasie dziesięciodniowego pobytu, uczestnicy dzielili czas pomiędzy poznawanie Śmigla i okolic oraz dalsze wyjazdy (w tym do Krakowa) i pracę przy sztalugach. Pozostawiony dorobek artystyczny jest imponujący. Można go było podziwiać na poplenerowej wystawie, której wernisaż odbył się w niedzielę 11 lipca. Wśród gości obecny był Andrzej Jęcz, kościański starosta, Józef Cieśla, burmistrz Śmigla, Peter de Corte, holenderski społecznik i rysownik oraz Arkadiusz Cyprian, niepełnosprawny artysta z Jezierzyc, poruszający się na inwalidzkim wózku. Wernisaż zakończył francuski wieczór, oczywiście, z nieodzowną lampką francuskiego wina. Honory mistrza ceremonii pełnił szczególnie lubiany Serge Rousse, uczestnik obydwu plenerów w Śmiglu, znany społecznik, reżyser i aktor, a także świetny plastyk.

Ci, którzy nie mieli szczęścia zobaczyć wystawy, będą mogli niektóre prace obejrzeć później. Zasadą pleneru jest bowiem pozostawienie przynajmniej jednej pracy na rzecz miejscowego Centrum Kultury.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych