fb Wirtualny spacer
2003-09-15

Na pikniku ze śmigielską kolejką

Niemal tysięczny tłum mieszkańców i zaproszonych gości oczekiwał na kolejkę na śmigielskim dworcu. Po złożeniu ślubowania miłości i wierności oraz kochania i sławienia zalet kolejki po wsze czasy, wszyscy przybyli zostali przyjęci w skład członków założycieli Klubu Przyjaciół Śmigielskiej Kolejki. Potem rozlokowali się w wagonach, a następnie, już w Żegrówku, wszyscy klubowicze otrzymali legitymację z numerem 001.


Wśród założycieli klubu dostrzegliśmy szereg prominentnych postaci, z wicepremierem Markiem Polem, wicewojewodą Waldemarem Witkowskim i posłem Andrzejem Aumillerem (wszyscy z Unii Pracy). Przysięgę o swym wielkim pociągu do kolejki składali również honorowi obywatele Śmigla z wiceministrem Wiesławem Szczepańskim, Jego Magnificencją, prof. dr. hab. Tadeuszem Mendlem, rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu w Lesznie, Edwardem Ignysiem, legendą śmigielskiego folkloru i gry na dudach oraz dr. Stefanem Grysem, znanym leszczyńskim działaczem i menedżerem, zawsze podkreślającym dumę ze swego śmigielskiego pochodzenia. Oczywiste też wydaje się, że wśród obecnych nie zabrakło władz Śmigla z burmistrzem Józefem Cieślą na czele, radnych Sejmiku Wielkopolskiego i Rady Miejskiej z jej przewodniczącym Janem Józefczakiem, przedstawicieli miejscowego biznesu i rzemiosła, dziennikarzy, młodzieży, nauczycieli. Był jeszcze Walerian Szymański, dyrektor generalny Urzędu Wojewódzkiego, władze powiatu kościańskiego reprezentował wicestarosta Michał Jurga, a już w Żegrówku do grona gości dołączyła Dorota Lew, burmistrz Czempinia i Agnieszka Wojtkowiak, czterodniowa premier Młodzieżowej Rady Ministrów, przywieziona ze Starego Bojanowa radiowozem na sygnale. Obydwie panie zajęły zresztą miejsce przy stole obok Marka Pola. Listę zacnych i wielce szanownych gości można by ciągnąć jeszcze długo, zatem proponujemy by niewymienionych tu z nazwiska, rozpoznać na zamieszczonych fotografiach.
Do otwartego wagonu pociągu wsiadł Marek Pol wraz z żoną oraz wojewoda Witkowski, witając się ze wszystkimi pasażerami. Obok, również na otwartej platformie, ulokowała się orkiestra dęta śmigielskiej straży pożarnej, która przygrywała podróżnym przez całą drogę. Jak powiedział nam Wit Kreuschner, naczelnik Śmigielskiej Kolejki Dojazdowej jednocześnie tylu ludzi, wąskotorówka przewiozła po raz pierwszy od czasu jak zaczął tu pracować... Na miejscu, w Żegrówku, dołączyli miejscowi.

Piknik odbywał się na boisku i w sadzie, przy starej filialnej szkole w Żegrówku. Na powitanie gościom wyszła para młodych ludzi w regionalnych strojach, niosąc chleb, upieczony z tegorocznego ziarna. Wicepremier Pol obiecał, że otrzymany chleb będzie dzielił sprawiedliwie. Życzył też mieszkańcom, by kolejka przewoziła jak najwięcej pasażerów, nie tylko ze śmigielskiej gminy, ale też z całego kraju i zza granicy, bo wąskotorowa stulatka jest nie tylko pożyteczna, ale pozostaje równocześnie wielką turystyczną atrakcją.


W dalszej części inaugurującej działalność klubu burmistrz Cieśla wraz z naczelnym redaktorem „Gazety Kościańskiej”, współorganizatora imprezy rozdali gościom klubowe legitymacje. Jak głosi adnotacja na tym dokumencie – są one wiecznie ważne, ale dopiero w momencie złożenia podpisu przez klubowicza. Redaktor naczelny „GK” ogłosił też zwycięzców konkursu na logo klubu. Szczęśliwymi tryumfatorami okazali się Alicja i Jerzy Przybyłkowie, małżeństwo ze Śmigla, w nagrodę otrzymując statuetkę w postaci oryginalnej szyny wąskotorówki z 1989 roku. Podobny, tylko trochę mniejszy kawałek szyny, stał się własnością burmistrza Śmigla, którego klub uroczyście powołał na funkcję Wielkiego Koordynatora.
Marek Pol publicznie obiecał poparcie dla władz miasta i kolejarzy w przejęciu pozostałego jeszcze w rękach PKP majątku kolejki, w tym zwłaszcza oryginalnego parowozu, oczywiście na chodzie. Rozmowy toczyły się w swobodnej i pełnej wzajemnej życzliwości atmosferze, na co zapewne miał także wpływ koncert orkiestry dętej i minirecital Kasi Marony, opromienionej pierwszą nagrodą festiwalu młodych talentów w Koninie, młodziutkiej piosenkarce ze śmigielskiego Centrum Kultury. Wicepremier wraz z częścią innych oficjeli wkrótce opuścili Żegrówko, spiesząc do innych czekających ich obowiązków. Marek Pol nie odmówił jednak wpisu do księgi pamiątkowej szkoły i chętnie na odjezdnym rozdawał autografy.
Tymczasem piknik, z udziałem miejscowej społeczności, trwał dalej. Pogoda nie zawiodła, zatem zabawa pod gołym niebem trwała do północy. Wielki wysiłek organizacyjny się opłacił, bo impreza okazała się ze wszech miar udana. – W dużej mierze jest to zasługa rady sołeckiej i koła gospodyń wiejskich z Żegrowa, Żegrówka, Bielaw i Nowego Świata. Osobno chciałbym serdecznie podziękować Pani Barbarze Ławniczak, kierowniczce szkoły w Żegrówku. Należy też docenić społeczny wkład działaczy miejscowej Unii Pracy, która doprowadziła do przyjazdu wicepremiera i miały ogromny wkład przy organizacji imprezy. Myślę, że gorące podziękowania należą się również „Gazecie Kościańskiej”, naszemu medialnemu partnerowi, kolejarzom śmigielskiej kolejki oraz działaczom Stowarzyszenia Przewozów Lokalnych, a także licznym sponsorom, którzy bezinteresownie przekazali środki materialne – powiedział na zakończenie imprezy burmistrz Józef Cieśla.

Sponsorami Pikniku Przyjaciół Śmigielskiej Kolejki byli:
- Cukiernia „Gruszecki” ze Śmigla
- Hurtownia Rowerów „Szawer” z Leszna
- Koło Gospodyń Wiejskich Żegrówko, Żegrowo
- Księgarnia „Turkowiak” ze Śmigla
- Masarnia Maria i Jan Lisiak ze Spławia
- PH Zbigniew Chudak
- Piekarnia Danuty Grygier ze Śmigla
- Piekarnia Beaty i Piotra Kaczmarków
- PHU „GIN” Agnieszka i Piotr Balcer
- PPH „AGRO” AiG Danel
- Cukiernia Tycner z Kościana
- Tadeusz Dubisz Usługi Transportowe
- Jolanta Żak i Danuta Wojciechowska

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych