fb Wirtualny spacer
2003-06-16

W Bronikowie będzie gimnazjum

Ostatnią przed wakacyjną przerwą sesję Rady Miejskiej w Śmiglu, 12 czerwca, poświęcono problemom oświatowym. W jej programie zawarto debatę nad uchwałami o powołaniu gimnazjum w Bronikowie oraz o korekcie obwodów szkolnych gminy.
Po dyskusji i wysłuchaniu argumentów zainteresowanych, wszystkie projekty uchwał zostały przyjęte. Najważniejsza z nich dotyczy powstania gimnazjum samorządowego w Bronikowie i powołania w tej miejscowości zespołu szkół. Oznacza to, że sukcesem zakończyły się wytrwałe, kilkuletnie starania społeczności Bronikowa o własne gimnazjum. Dotąd uczniowie z Bronikowa, Szczepankowa i Morownicy musieli korzystać z dojazdów do przepełnionej placówki gimnazjalnej w Śmiglu, pomimo iż miejscowa szkoła dysponowała niewykorzystanym potencjałem pomieszczeń i odpowiedniego sprzętu, w tym wyposażenia komputerowego i sali gimnastycznej. Wcześniej jednak śmigielski samorząd uporczywie odmawiał podjęcia pozytywnej decyzji. Petycje w tej sprawie kierowano do władz różnych szczebli, a sprawą interesowało się m.in. kilku znanych parlamentarzystów z posłami Markiem Wagnerem i Ryszardem Haynem włącznie. Dążenia mieszkańców Bronikowa aktywnie wspierał również Józef Cieśla, burmistrz Śmigla. Uchwałę o powstaniu gimnazjum z wielkim zadowoleniem przyjęli przedstawiciele komitetu protestacyjnego z obecnym na sesji sołtysem Bronikowa Ryszardem Jerzykiem, zaś Julianna Sosińska, przewodnicząca rady rodziców, publicznie dziękowała radnym za satysfakcjonujące rozwiązanie nabrzmiałego problemu. Od 1 września naukę w Bronikowie będzie kontynuować 14 uczniów pierwszej klasy gimnazjum.
Sporo miejsca w dyskusji zabrały problemy nie objęte programem sesji, poruszane w ramach wolnych głosów i interpelacji radnych. Dotyczyły one m.in. grupy inicjatywnej rolników zamierzającej przejąć majątek popegeerowskiego gospodarstwa rolnego w Starym Bojanowie, perspektyw wykorzystania przez gminę złóż gazu naturalnego w Brońsku oraz katastrofalnej sytuacji kolejki wąskotorowej. Z dezaprobatą przyjęto fakt niepowiadomienia radnych o konferencji prasowej Stowarzyszenia Kolei Wąskotorowych, na której informowano o konieczności zaniechania kursów pasażerskich i domagano się (również od śmigielskiego samorządu) środków na ratowanie zabytkowej kolejki stulatki.
W ostatnim punkcie rozpatrywano zalecenia prawne dotyczące wprowadzenia zmian w regulaminie rady, według których głosowanie samorządu w sprawie nadawania honorowych tytułów i odznaczeń powinno odbywać się jawnie, a nie jak dotąd tajnie. Postulat ten wywołał u części radnych wyraźny, chociaż niezbyt zrozumiały opór i niechęć. Czyżby chodziło o możliwość wykreślania – ,,po cichu’’ i bez możliwości potwierdzenia kto to uczynił – kandydata zgłoszonego i wcześniej pozytywnie zaopiniowanego przez komisję rady? Ostatecznie wniosek przyjęto, ale stosunkiem głosów tylko 6:5. Czterech radnych wstrzymało się od zajęcia stanowiska.
(mf).

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych