fb Wirtualny spacer
30 października 2018

Hołd braci kurkowych w rocznicę rozstrzelania

Co roku w ostatnią sobotę października, bracia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Śmiglu organizują obchody rocznicy rozstrzelania braci kurkowych wraz z innymi współobywatelami Śmigla.

W tym roku obchodzona była 79 rocznica tego makabrycznego wydarzenia. Niemieccy oprawcy w dwóch egzekucjach – 30.09.1939 r i 23.10.1939 r. – rozstrzelali 23 mieszkańców Śmigla i okolicznych miejscowości. O tych przykrych wydarzeniach musimy pamiętać. „Kto nie pamięta swojej historii będzie musiał ponownie ją przeżyć.” powiada George Santayana – amerykański filozof i poeta hiszpańskiego pochodzenia.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń, co roku na zaproszenie śmigielskich braci do Śmigla zjeżdżają siostry i bracia z zaprzyjaźnionych bractw aby wziąć udział w rocznicowych obchodach. W tym roku byli to bracia z Włoszakowic, Wrześni, Gniezna, Ponieca, Dolska, Jutrosina, Rydzyny i Mosiny.

Przed rozpoczęciem rywalizacji strzeleckiej, delegacja uczestników złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową na budynku przed którego frontem dokonano tego zbrodniczego mordu. W roku 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości nie mogło zabraknąć elementu podkreślającego tę dostojną rocznicę. Wśród składających wiązankę był Marszałek Józef Piłsudski, w którego wcielił się brat Marek Balcerek – obecnie I Starszy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Jutrosinie.

Na strzelnicy rywalizacja przebiegała w typowo brackiej atmosferze i walce o trofea przygotowane przez gospodarzy, m.in. tarczę memoriałową. Zdobycie tejże tarczy uprawnia do noszenia przez cały rok – do następnego, memoriałowego strzelania - klejnotu honorowego oraz medali specjalnie przygotowanymi na taki turniej. Klejnot i medale pochodzą z pracowni Pana Gustawa Czartoryskiego. Tegorocznym zwycięzcą został brat Jacek Gilewski z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Poniecu, drugi był Brat Aleksander Mitkowski z Wrześni a trzeci Tadeusz Dekiert ze Śmigla. Kolejne tarcze wraz z nagrodami zostały wystawione przez Króla KBS Śmigiel Tadeusza Dekiert oraz brata Stefana Klupsza. Obie trafiły w ręce brata Ryszarda Bury z Włoszakowic, który zdobył także kura memoriałowego. W strzelaniu do tarczy punktowej najlepszy okazał się Mateusz Głowacz z Rydzyny.

Na zakończenie I Starszy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Śmiglu zaprosił na listopadowe spotkanie, które poświęcone będzie 100-tej rocznicy odzyskania Niepodległości. „Będzie wiele atrakcji” – zapewnił.

Tegoroczne obchody zostały otoczone opieką i wsparciem przez Panią Małgorzatę Adamczak - Burmistrza Śmigla.

Tadeusz Dekiert
fot. Małgorzata Szefer

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych