fb Wirtualny spacer
30 lipca 2015

Trwa Letnia Akademia Malucha

Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu zorganizowała „Letnią Akademię Malucha”, która włączona jest do programu Starostwa Powiatowego „Wakacje na sportowo dla dzieci i młodzieży”.

W poczet akademików przyjęto 30 młodych adeptów, w wieku od 5 do 8 lat. Z naborem nie było problemu. Choć wakacje trwają w pełni, w śmigielskiej akademii malucha nie ma odpoczynku od nauki. Oprócz zabaw i rozrywki bibliotekarki starają się przemycić maluchom nieco wiedzy.

Pierwszego dnia cała grupa stworzyła kontrakt, który będzie obowiązywał w czasie dwutygodniowych zajęć, potwierdzając go własnoręcznym podpisem. Po formalnościach akademicy wyruszyli do pobliskiego parku, aby oddać się zabawom terenowym. Było strzelanie do puszek z łuku, przejście po konarze drzewa, wyszukiwanie ukrytych skarbów, rzucanie woreczkami w drzewo, a także zabawa „podarty rozkaz”. Na następnych zajęciach bibliotekarki przypomniały dzieciom zabawy podwórkowe swojego dzieciństwa. Powodzeniem cieszyły się: gra w kapsle oraz zabawa w dwa ognie.

W środę, 22 lipca dzieci spotkały się z Panią Katarzyną Czarnecką, zawodowo szkolącą dorosłych z pomocy przedmedycznej. Pani Kasia w bardzo przystępny sposób opowiedziała, jak udzielać pierwszej pomocy, jak zachować się w przypadku zasłabnięcia któregoś z członków rodziny oraz udzieliła krótkiego instruktażu, jak robić sztuczne oddychanie. Następnie dzieci uczyły się bandażowania.
Maluchy odwiedził też sierż. sztab. Mariusz Wojciechowski z Wydziału Prewencji Komendy Policji w Kościanie, który mówił o bezpiecznej kąpieli, bezpieczeństwie dzieci na drodze oraz przy komputerze. Gość wręczył dzieciom odblaskowe chusty z logo naszego miasta.

W czwartek „akademicy” pojechali do Wieży Ciśnień w Kościanie, gdzie zwiedzili obserwatorium, no i oczywiście „walczyli” na ściance wspinaczkowej. Piąty dzień w akademii maluchy spędziły na śmigielskim basenie kąpielowym, zażywając kąpieli pod okiem ratowników. W przerwach rozgrywano mecze zmodyfikowanej siatkówki, czyli przerzucanie piłki przez siatkę. Najmłodsi zaś woleli bawić się w piasku. Trzy godziny bardzo szybko minęły.
W drugim tygodniu w programie Akademii był m.in. wyjazd do Boszkowa, a także wspólna noc pod namiotami. Ale o tym w następnej relacji.


Tekst + fot. MBP w Śmiglu

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych