fb Wirtualny spacer
11 stycznia 2018

W 99. rocznicę wymarszu

W 99. rocznicę wymarszu śmigielskiej kompanii do Powstania Wielkopolskiego 11 stycznia, w kościele w Starym Bojanowie odbyła się Msza św. z udziałem pocztów sztandarowych w intencji powstańców wielkopolskich z Ziemi Śmigielskiej.

W tym roku uroczystość nie przypadkowo odbyła się w Starym Bojanowie, miejscowa szkoła nosi dumnie imię Powstańców Wielkopolskich. Cześć powstańcom oddali przedstawiciele władz samorządowych, harcerze z śmigielskiego hufca oraz przedstawiciele szkół i miejscowych organizacji, a także mieszkańcy. Mszę św. odprawił ks. Piotr Kufliński  – proboszcz parafii w Starym Bojanowie. Uczniowie bojanowskiej szkoły podczas mszy zaprezentowali okolicznościowe przedstawienie. Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali do szkoły, w której pod tablicą upamiętniającą powstańców odbył się apel pamięci. Wiązanki złożyły przybyłe delegacje: przedstawiciele władz samorządowych: burmistrz Małgorzata Adamczak, Wiesław Kasperski – przewodniczący Rady Miejskiej oraz radny Sławomir Grzelczyk, kombatanci i przedstawiciele Centrum Kultury w Śmiglu.  Znicze na grobach czterech powstańców spoczywających na cmentarzu w Starym Bojanowie złożyli uczniowie z miejscowej szkoły.

Uroczystości w Starym Bojanowie poprzedziło złożenie kwiatów przez delegację samorządu pod obeliskiem, który upamiętnia wymarsz śmigielskiej kompanii oraz na pomniku powstańców wielkopolskich w Śmiglu.  

Organizatorami uroczystości byli: burmistrz Śmigla, harcerze Hufca ZHP w Śmiglu oraz Zespół Szkół w Starym Bojanowie.

W ramach obchodów odbędą się również III Powstańcze Biegi Przełajowe o Grand Prix Powiatu Kościańskiego. Etap I w Czempiniu już 14 stycznia.

AKA

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych