fb Wirtualny spacer
03 września 2021

W rocznicę wybuchu II wojny światowej na Placu Rozstrzelanych w Śmiglu odbyło się plenerowe widowisko

W 82 rocznicę wybuchu II wojny światowej na Placu Rozstrzelanych w Śmiglu odbyło się plenerowe widowisko pn. "Za Śmigiel i jego Piękno, i za ten w sercu żar". Poprzedziło go złożenie kwiatów i zniczy w miejscach pamięci przez delegacje władz samorządowych, miejscowych jednostek organizacyjnych oraz kombatantów.

Spektakl, w reżyserii Janusza Dodota było obrazem Śmigla i jego mieszkańców w latach II wojny światowej. Twórcy poprzez pryzmat wielkopolskiego miasta, opowiedzieli o okrucieństwie tamtych lat, o bohaterstwie, ale też i o codzienności. Spektakl mówił o potrzebie pamięci i pokoleniowego przekazywania obrazów tamtych dni, o wybaczeniu i pojednaniu, i  o tym, by nie zapomniano tych, którzy oddali życie.

W aktorów wcieliły się m.in. panie z Klubu Seniora Tęcza w Śmiglu. Przed publicznością wystąpili: Alicja Czarnecka, Julia Czarnecka, Lena Domagała, Jadwiga Frąckowiak, Elżbieta Grobelna, Zuzanna Kaczmarzyk, Jakub Kaźmierczak, Katarzyna Kaźmierczak, Kinga Kaźmierczak, Krystyna Mueller, Laura Olejnik, Zofia Kaja Paul, Janina Sadowska, Genowefa Szwarc, Halina Walkowiak, Mirosława Wojciechowska. Oprawę muzyczną zapewnili: Śmigielski Chór Dziecięco-Młodzieżowy pod dyrekcją Emilii Ziegler, Daria Kaczór-Boś, Marcin Ruszkiewicz i Monika Myler. Za światło i dźwięk odpowiedzialni byli Piotr Majer i Patryk Wieczorek - pracownicy Centrum Kultury w Śmiglu. Konsultacje historyczną do spektaklu przeprowadził Wojciech Ciesielski.

Organizatorami widowiska byli: Gmina Śmigiel, Klub Seniora „Tęcza”, Galeria Teatr Śmigiel, Centrum Kultury w Śmiglu.

AKA, fot. AJ 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych