fb Wirtualny spacer
20 maja 2024

XXXI Dni Śmigla (galeria)

Obchody Dni Śmigla zainaugurowała 17 maja 2024 r. uroczysta Sesja Rady Miejskiej Śmigla. Posiedzenie odbyło się w sali widowiskowej Centrum Kultury w Śmiglu. Głównym punktem uroczystości było przyznanie tytułu honorowego obywatela Śmigla, które decyzją kapituły otrzymali: pochodzący ze Śmigla prof. nadzw. dr n.med Paweł Szymanowski oraz Tadeusz Kozłowski – prezes Klubu Sportowego „Polonia Śmigiel”. Okolicznościową prelekcję pt. „Rozwój Śmigla na przestrzeni wieków” wygłosił Piotr Filipowicz. O część artystyczną zadbała Lena Domagała.


Największe zainteresowanie budziła jednak część rozrywkowa, która odbywała się na placu targowym. Rozpoczęła się w piątek występem lokalnego zespołu „The Jazz Hedgehogs”. Gwiazdą tego wieczoru była Sara James – polska piosenkarka popowa młodego pokolenia. Sara podbiła serca publiczność swoim występem, a także zachowaniem poza sceną i szacunkiem dla swoich fanów, którym po koncercie poświęciła wiele czasu. Wieczór, jak co roku, zakończyła noc klubowa pełna bitów i piany z Fat Beat DJ`S Team.


Sobotni wieczór rozpoczął występ poznańskiego rapera, autora tekstów i dziennikarza radiowego – Jacka Mezo Mejera, który do wykonania swojego największego przeboju „Sacrum” zaprosił śmigielankę – Emilię Ziegler-Opara. Tłumy widzów skupiła jednak największa gwiazda tegorocznych Dni Śmigla – Golec uOrkiestra, która dała blisko dwugodzinny koncert na najwyższym poziomie.


W niedzielę było już znacznie spokojniej i lokalnie. Na scenie zaprezentowali się uczniowie szkoły Flaing Flower, prowadzonej przez Marinę Laikinę, Mażoretki „Iris”, Zespół Taneczny „Pryzmat” oraz wokalistki Studia Piosenki „Muzol”. Dni Śmigla zakończył się występem Mirosława Jędrowskiego z zespołem, który ucieszył wszystkich fanów śląskich melodii.


Warto dodać, że w trakcie święta miasta wiatraków Ośrodek Kultury Fizycznej i Rekreacji w Śmiglu przygotował dla mieszkańców szereg imprez sportowych. Sportowe zmagania rozpoczął rajd rowerowy pod kierunkiem pana Karola Marciniaka. Rano rozpoczął się także Indywidualny Turniej w Tenisie Stołowym, gdzie w kat. klas I – III SP wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Maria Marcinkowska, a wśród chłopców Piotr Pańczak, w kat. klas IV-VII SP najlepszymi tenisistami zostali Lena Adamczak i Stanisław Chmielewski. W kategorii klas VIII oraz szkół ponadpodstawowych triumfował Piotr Wieczorek, natomiast w kategorii niezrzeszonych wśród kobiet I miejsce zajęła Danuta Strzelczyk. Współorganizatorem turnieju był Klub Sportowy „Polonia” Śmigiel. Tego dnia odbył się także Turniej Szachowy, w którym rywalizowało ze sobą 20 uczestników. I miejsce w kategorii juniorów przypadło Annie Kapłońskiej. Jan Korzeniewski wygrał wśród juniorów dla lat 18. Natomiast wśród seniorów zwycięstwo odnotował Jakub Kasperski. Współorganizatorem turnieju był Klub Szachowy Wieża. W tym samym czasie odbywała się Gra Miejska, którą zwyciężyła drużyna „Zygzaki”. W sobotnie popołudnie na Stadionie Miejskim odbyły się Wyścigi Race Running – zawody przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie parku przy kompleksie boisk Orlik w Śmiglu natomiast odbyły się Zawody Nordic Walking. Najlepszą wśród pań okazała się Izabela Okrzesik-Frąckowiak, natomiast Roman Frąckowiak wygrał w kategorii mężczyzn. W Turnieju Piłki Nożnej Mężczyzn Niezrzeszonych, rozgrywanym w niedzielę na „Orliku”, wzięło udział pięć drużyn. I miejsce w turnieju zajęła drużyna „Makintosh Parabiantos” z dorobkiem 10 punktów. Niższą frekwencją cieszył się Turniej Siatkówki Trójek Mieszanych, w którym I miejsce zajęła drużyna „Ekipa”.

 

UM, CK, OKFiR

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych